Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana.

چهره هفت؛محمد شیروانی

محمد شیروانی مستندساز و کارگردان ایرانی است.

محمد شیروانی در سال ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد.در رشته نقاشی دانشکده هنرهای زیبا شروع به تحصیل کرد اما از آنجا که علاقه‌مند به سینما بود دانشکده هنرهای زیبا را رها کرد. اما تا هفت سال موفق به ساخت فیلم نشد. در سال ۱۳۷۶ اولین فیلم کوتاه خود «دایره» را ساخت.«دایره» روایت‌گر داستان پیرمردی است که از زندگی تکراری خسته شده و برای خلاصی از این وضعیت یک روز پا را از این دایره ملال آور فراتر مى گذارد و به اقدام عجیبى دست می زند که از کودکی در آرزوی آن بوده است.
این فیلم در سال ۱۳۷۷ منتخب منتقدان بین‌المللی جشنواره کن شد.

اواخر سال ۷۹ تلويزيون بين المللی NHK ژاپن از بين ۳۰ فيلمساز جوان ايرانی كه موفقيت های ملی و بين المللی داشته اند؛ شيروانی را برای يک مستند تلويزيونی برگزيد تا زندگی و منش فيلمسازی وی را منعكس كنند. اين مستند سال ۲۰۰۲ و۲۰۰۳ از اين شبكه پخش شد.

در سال ۱۳۸۰ فيلم كوتاه «گيلاسهايی كه كمپوت شد» بر اساس داستانی از تاركوفسكی به عنوان بهترين فيلم كوتاه جشنواره فجر در بخش جنبی و در جشنواره فيلم كوتاه تهران به عنوان بهترين فيلم كوتاه سال از نگاه منتقدين سينمای ايران و بهترين فيلمنامه اقتباسی از نگاه فيلمنامه نويسان سينمای ايران شناخته شد. در سال ۸۱ كمپانی MK2 فرانسه دو فيلم كوتاه «دايره» و «كانديدا» را به شكل گسترده همراه فيلم های بلند ايرانی در شبكه ويدئويی اروپا پخش کرد.
در سال ۸۴ محمد شيروانی به مستند سازی روی آورد و فيلم بلند مستند «رئيس جمهور مير قنبر» را در جشنواره‌ی لوكارنو ارائه كرد كه نامزد يوزپلنگ طلايی بخش ويدئوی اين جشنواره شد. اين فيلم در جشن سينمای ايران برنده تنديس بهترين كارگردانی مستند گرديد و در پی آن به عنوان بهترين فيلم مستند سال ۲۰۰۵ آسيا و نيز برنده‌ی نشان عالی ژاپن در جشنواره ياماگاتا گرديد.

در سال ۸۵ فيلم مستند بلند «ليلی كجاست» وی كه به موسيقی اقوام ايرانی می پرداخت نامزد هر سه رشته بهترين فيلم ، بهترين كارگردانی و بهترين پژوهش جشنواره فجر و جشن بزرگ سينمای ايران گرديد.

شیروانی تا سال ٢٠١٣ موفق می شود ١٨ فیلم بسازد که آخرین آن فیلم سینمایی «لرزاننده چربی»است که در همان سال برنده ببر طلای بهترین فیلم،جشنواره فیلم روتردام می شود.
با اینکه فیلمهای او تاکنون در بیش از ٥٠٠ رویداد بین‌المللی از جمله: کن، برلین، رتردام، ساندنس، لوکارنو، تورنتو، ترایبکا، بوسان و … نمایش داده و برنده جایزه شده اند اما آثار او درسرزمین مادری اش به شکل گسترده منتشر نشده‌اند.
شیروانی در سال ۱۳۸۷ از سوی سینماگران فیلم کوتاه کشور به عنوان رئیس انجمن فیلم کوتاه خانه سینما برگزیده شد که در نهایت پس از ۸ ماه فعالیت استعفاء کرد.
شیروانی در کنار فعالیت سینمایی خود، «ورکشاپ سینمای آلترناتیو» را در سال ١٣٩١ پايه گذارى كرد تا به‌واسطه آن بتواند از استعدادهاى جوان كشور حمايت كند.
او همواره سعی کرده تا جریان سینمای آلترناتیو ایرانی را با همکاری دیگر فیلمسازان جوان زنده نگه دارد.

نویسنده: محمد بویری