Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana.

عباس کیارستمی (۱۳۱۹-۱۳۹۵) ؛ سینماگر جهانی

عباس کیارستمی متولد ۱ تیر ۱۳۱۹ در تهران است.سینما را همانجا آغاز کرد و در پاریس به رویا بدل شد.با عینکی تیره و ذهنی روشن سینمای شعر گونه اش را به گونه ای سرود که درک ایهام واژه های تصویری اش برای همگان آسان بود.از ابتدا یک نقاش بود تحصیلات دانشگاهی را هم در نقاشی به پایان برد.اگرچه با گرافیک وارد دنیای
حرفه ای هنر شد اما با آثار خودش ثابت کرد استاد ترکیب قاب عکس،موسیقی و فضاسازی است که با نام سینما ارائه می کند.

تیتراژ فیلم «قیصر» و«رضا موتوری» مسعود کیمیایی را کار کرد تا اشتیاقش به سینما وی را وادار به ادامه کار در کانون پرورش فکری کودکان کند.
سالها با روحی کودکانه برای کودکان کار کرد و اینگونه آموخت تا در کارهای بعدی اش مفاهیم پیچیده فکری را با زبانی ساده به مخاطبش ارائه کند .«نان و کوچه» در قالبی نئورئال، فیلم کوتاهی بود که برای کانون پرورش فکری کودکان ساخت و همگان را به فکر فرو برد.«دو راه حل برای یک مسئله» و «زنگ تفریح» از دیگر آثار کیارستمی برای کانون پرورش فکری بوده اند.

کیارستمی از فضایی تجربه گرا با نخستین فیلم بلندش با نام« گزارش» خواست داستان گویی در سینما را هم تجربه کند.کیارستمی هیچ اعتقادی به تفاوت سینمای تجربه گرا و مستند با فیلم داستانی نداشت.با« خانه دوست کجاست» خود را به عنوان فیلمسازی صاحب سبک به جهانیان شناساند.کیارستمی با«خانه دوست کجاست»مرز تاریخی سینمای ایران را قبل و بعد از خودش ترسیم کرد.
با«مشق شب» کلوزآپ و «زندگی دیگر هیچ» ادامه داد تا «زیر درختان زیتون» را بسازد.درخت زیتونی که تا پای دریافت نخل طلای کن پیش رفت.«طعم گیلاس» کار ناتمام درخت زیتون را تمام کرد.کیارستمی با «طعم گیلاس» نخل طلای کن را به خانه آورد تا دیگر در شاعرانگی وی شبهه ای نباشد.پس از فیلم«طعم گیلاس»  نیز با فیلم هایی مانند«مثل یک عاشق» و «کپی برابر اصل» نامزد دریافت جایزه نخل طلا شد.

در فیلم «کپی برابر اصل» که در ایتالیا ساخته شد شعر سینمایی اش را به سه زبان انگلیسی، ایتالیایی وفرانسوی ساخت تا ژولیت بینوش بازیگر فرانسوی را به عنوان بهترین بازیگر زن آن سال در جشنواره کن به دنیا معرفی کند.ویژگی منحصر به فرد آثار کیارستمی محبوبیت در خارج و کم توجهی به او در داخل ایران بود.کیارستمی پس از عبور آرام از حاشیه های داخلی «باد ما را خواهد برد» را ساخت تا بیش از نیمی از جوایز ارزنده بین المللی آن سال را به خانه ییاورد.عباس کیارستمی فیلم هایی به زبان غیر فارسی نیز کار کرد اما می دانست کیارستمی،با فیلم هایی که در ایران ساخته شده بود کیارستمی شده بود.

عباس کیارستمی آنقدر بزرگ است که حوضه فعالیت‌‌هایش فقط به فیلم‌سازی و کارگردانی ختم نمی‌شود. وی در زمینه طراحی صحنه، پوستر و لباس، تدوین و حتی بازیگری و رهبری اپرا نیز مهارت داشته است. همچنین کیارستمی در زمینه عکاسی طبیعت شناخته شده است. او دو کتاب به نام‌های «حافظ به روایت عباس کیارستمی» و «سعدی از دست خویشتن فریاد» را منتشر کرده است. وی تا به حال در زمینه عکاسی نمایشگاه‌های زیادی را در چین، انگلستان، ایتالیا، ژاپن و حتی موزه هنرهای معاصر تهران نیز راه‌اندازی کرده است.

زمینه تیتراژ نیز کیارستمی کار تیتراژ اولیه دو فیلم «به همین سادگی» و «یک حبه قند» رضا میرکریمی را برعهده داشته است. در زمینه کارگاه‌های آموزشی نیز کیارستمی چه در ایران و چه در خارج از ایران تا به حال کارگاه‌های آموزشی زیادی را جهت آموزش علاقه‌مندان به سینما برگزار کرده است.
جالب‌ترین فعالیت عباس کیارستمی مربوط به هنر موسیقیایی وی می‌شود. کیارستمی تا به حال رهبری دو گروه اپرا در شهرهای لندن و پاریس را برعهده داشته است. همچنین سابقه اجرا موفقیت آمیز اپرایی با نام زن‌ها همگی همان جورند را در جشنواره هنری فرانسه در کارنامه خود دارد.

کیارستمی پنج بار نامزد دریافت جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن شد و در سال ۱۹۹۷ در پنجاهمین دورهٔ جشنواره فیلم کن برای فیلم طعم گیلاس موفق به دریافت این جایزه گردید.

 

وی در جشنواره های متعدد معتبر فیلم جهان به عنوان داور حضور داشته است و با ۴ دوره حضور به عنوان داور در جشنواره فیلم کن در سالهای ۱۹۹۳، ۲۰۰۲، ۲۰۰۵ و ۲۰۱۴ در بین هنرمندان ایرانی پیشتاز است. وی همچنین با دریافت ۳۲ دست آورد شخصی به عنوان پر افتخارترین هنرمند ملی ایران است.

جوایز عباس کیارستمی:
برنده جایزه روبرتو روسلینی ۱۹۹۰
جایزه سینمایی دکوورتس ۱۹۹۲
جایزه فرانسوا تروفو جشنواره فیلم جیفونی ۱۹۹۳

 

جایزه پیر پائولو پازولینی ۱۹۹۵
مدال طلا فدریکو فلینی یونسکو ۱۹۹۵
دریافت نشان شوالیه هنر و ادب فرانسه لژیون دونور ۱۹۹۶
برنده نخل طلایی جشنواره فیلم کن ۱۹۹۷
جایزه یادبود ویتوریو دسیکا ۱۹۹۷
برنده مدال طلای فلینی ۱۹۹۷
جایزه اسکندر طلایی، جشنواره بین المللی فیلم تسالونیکی ۱۹۹۹
شیر نقره ای جشنواره فیلم ونیز ۱۹۹۹
لوح طلایی پانوراما سینمای اروپا ۱۹۹۹
جایزه ویژه جشنواره فیلم های مدیترانه ای مون پلیه ۱۹۹۹
جایزه آکیرا کوروساوا جشنواره فیلم سانفرانسیسکو ۲۰۰۰
جایزه ویژه از وزارت فرهنگ و هنر لبنان ۲۰۰۰
دکترای افتخاری دانشگاه اکول نرمال سوپریور ۲۰۰۳
جایزه سینمایی کنراد ولف ۲۰۰۳

نامزد عضویت مؤسسه فیلم بریتانیا ۲۰۰۵
نشان افتخار پلنگ طلایی، جشنواره فیلم لوکارنو ۲۰۰۵
جایزه یک عمر دستاورد جشنواره بین المللی فیلم ایروان ۲۰۰۵
برنده جایزه هانری لانگلوا ۲۰۰۶
دکترای افتخاری دانشگاه تولوز ۲۰۰۷
نشان استاد بزرگ جهان، جشنواره فیلم کلکته ۲۰۰۷
جایزه افتخاری فیلمساز، جشنواره فیلم ونیز ۲۰۰۸
دریافت جام جم ۲۰۰۸
دکترای افتخاری دانشگاه پاریس ۲۰۱۰
خوشه طلایی جشنواره وایادولید ۲۰۱۰
نشان افتخار دولت ژاپن ۲۰۱۳
عباس کیارستمی در حالی در سرزمین سینما چشمانش را برای همیشه بست که سالها پیش ژان لوک گدار فرانسوی گفته بود سینما با گریفیث آغاز و با کیارستمی پایان
می یابد.
روحش شاد و یادش گرامی باد

نویسنده: محمد بویری