رونمایی از پوستر جشنواره کن ۶۹ام

مجله هفت به نقل از سلام سینما

پوستر شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم کن در حالی رونمایی شد که در آن به ژان-لوک گدار ادای احترام شده است.


برگزارکنندگان جشنواره فیلم کن در سال‌های اخیر از عکس‌های نمادین بازیگران کلاسیک سینما – مریلین مونرو، پل نیومن، مارچلو ماسترویانی و اینگرید برگمن – در پوسترهای جشنواره استفاده کردند.

امسال هرچند عکسی از یک فیلم زینت‌بخش پوستر جشنواره کن شده است: “تحقیر” به کارگردانی ژان-لوک گدار تولید ۱۹۶۳٫

به گزارش ورایتی، پوستر جشنواره ۲۰۱۶ که به رنگ زرد طلایی است، مردی را نشان می‌دهد که از پله‌های کازا مالاپارته، خانه‌ای مجلل مشرف به دریا در جزیره کاپری بالا می‌رود. هرچند ما چهره مرد را نمی‌بینیم، اما خود پله‌ها جلب نظر می‌کنند.

از سکانس پله‌‌های اودسا در “رزمناو پوتمکین” به کارگردانی سرگئی آیزنشتاین تا برج ناقوس فیلم “سرگیجه” به کارگردانی آلفرد هیچکاک، پله‌ها یک موتیف مهم در فیلم‌ها هستند و پیش از این به دفعات در طراحی پوسترهای قبلی جشنواره کن بخصوص در دوره‌های ۱۹۹۱ و ۲۰۰۵ استفاده شده‌اند.

“تحقیر” با بازی بریژیت باردو، میشل پیکولی، جک پالانس و فریتس لانگ درباره نمایشنامه‌نویس جوانی است که از او دعوت می‌شود تا فیلمنامه پروژه “ادیسه” به کارگردانی فریتس لانگ را در استودیوهای چینه‌چیتا بازنویسی کند. این فیلم درباره کشمکش تجارت و سینماست.

گدار که در سوئیس به دنیا آمده است، سفیر در قید حیاتِ موج نوی سینمای فرانسه است. او تاریخچه‌ای پیچیده در کن دارد و در لغو جشنواره در مه ۱۹۶۸ نقشی مهم داشت. در بحبوحه نارضایتی‌های مدنی در فرانسه در آن سال، او و کلود للوش کارگردان پس از نمایش فیلم “Rocky Road to Dublin” روی صحنه رفتند و خواستار لغو برگزاری جشنواره شدند.

گدار در ۱۹۶۰ با “از نفس افتاده” با بازی ژان پل بلموندو و جین سیبرگ که نخستین فیلم بلندش بود به شهرت رسید و برنده جایزه بهترین کارگردان از جشنواره فیلم برلین شد. او در ۱۹۶۱ با “یک زن یک زن است” جایزه ویژه جشنواره برلین را برد و در ۱۹۶۵ با “آلفاویل” خرس طلایی برلین را دریافت کرد.

او همچنین در ۱۹۶۲ با فیلم “گذران زندگی” و در ۱۹۶۷ با “چینی” جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره ونیز را برد و در ۱۹۸۳ با “نام کوچک: کارمن” برنده شیر طلایی این جشنواره شد.

هرچند گدار به دفعات در جشنواره کن حضور داشت، اما تا سال ۱۹۸۰ (با فیلم “هر کس برای خودش”) در بخش مسابقه رسمی حضور نداشت. او در ۲۰۱۴ با فیلم “خداحافظی با زبان” برنده جایزه بهترین کارگردان جشنواره کن شد.

شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم کن ۱۱ تا ۲۲ مه (۲۲ اردیبهشت تا ۲ خرداد) برگزار می‌شود.

 

0_0_poostercanne2016