Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana. Emrah Blkn Google fuck you Skype hakanakdan@outlook.com ulaş bana.

خوزستان؛ این خاک هنرخیز …

خوزستان یکی از استان های پربار ایران محسوب می شود. استانی که در زمینه های بسیاری صاحب عنوان و موقعیت درخشان است.از ورزش و ادبیات و سینما تا موسیقی و سیاست و اقتصاد.خوزستان یکی از قطب های اصلی اقتصاد ایران است.اما جدا از مسائل اقتصادی سابقهٔ درخشان این استان در زمینهٔ هنر موضوع ماست.

خوزستان چه در زمینهٔ ادبیات وچه در دیگر بخش های هنری آنقدر چهره های بزرگ و درخشان معرفی کرده که بصورت طبیعی در این مطلب کوتاه نمی توان حتی با نام بردن از آنها بصورت کامل حق مطلب را ادا کرد.

خوزستان در زمینهٔ سینما صاحب چهره های بزرگ و ماندگاراست.چهره هایی که هرکدام به تنهایی صاحب فکر وسبک و اندیشه هستند و وزنهٔ بزرگ و تاثیر گذاری در سینمای ایران محسوب می شوند.خوزستان از دیرباز نسل های مختلفی را درسینمای ایران پرورش داده است.نسل های مختلفی که در زمینه های کارگردانی،بازیگری و فیلمنامه نویسی و دیگر بخش های سینما صاحب عنوان و تخصص اند.

هنرمندانی که نسل به نسل در این استان ظهور کرده و به نامی بزرگ در این عرصه تبدیل شده اند.از ناصر تقوایی و کیانوش عیاری و امیر نادری تا حمید فرخ نژاد.در پویایی و اهمیت هنر در این استان همین بس که برای نام بردن از تمام هنرمندانش(درزمینه سینما)نیاز به کتاب مفصل است.بر همین اساس ما به معرفی هنرمندانی می پردازیم که بیشترین تاثیر را روی نسل بعد از خود گذاشته اند.

ناصر تقوایی
متولد بیستم تیر ۱۳۲۰ یک جنوبی تمام عیار است.این تنها به دلیل نام آبادان در شناسنامه اش نیست بلکه شناسنامه هنریش به خوبی تعلقش به خطه جنوب را به رخ می کشد.«اربعین»و«بادجن»نشانه های روشنی از تعلق خاطرش به جنوب است.تقوایی قبل از شروع کار سینما،جذب تلویزیون شد و با ساخت سریال تلویزیونی دایی جان ناپلئون.او برنده جایزه پلنگ برنزی جشنواره فیلم لوکارنو برای فیلم ناخداخورشیددر سال۱۹۸۸
می باشد.از همان سال های نوجوانی به سینما و ادبیات علاقمند شد.وی دانش آموخته دبیرستان رازی آبادان است.

امیرنادری
امیر نادری متولد ۷خرداد ۱۳۲۴ شهر آبادان است و در سنین کودکی به سینما و عکاسی علاقه پیدا کرد.فیلمهای اولیه نادری داستانها و ساختار تصویری مشابهی را دنبال
می کردند،در قالب زندگی و فرهنگ ایرانی .اولین تجربه کارگردانی نادری فیلم« خداحافظ رفیق»درسال ۱۹۷۱ بود.
نادری پس از انقلاب نیز به فیلمسازی ادامه داد.او در سال ۱۹۸۴ فیلم دونده را ساخت که یکی از فیلمهای مشهور و مطرح این دوره از سینمای ایران است. فیلم دونده توجه منتقدان جهانی را در سطح جشنواره های جهانی به خود جلب کرد.امیر نادری در دهه ۹۰ به آمریکا مهاجرت کرد و در شهر نیویورک زندگی می کند.

متخصصان سینمایی معتقدند فیلمهای نادری،چه قبل و چه بعد از مهاجرت به آمریکا،مشغولیتی با جابجایی،فضاهای جدا شده و تنهایی را به تصویر می کشند.
فیلمهای نادری در آمریکا به دلیل بودجه کمتر برای توزیع و بازاریابی به مشهوریت بیشتر فیلمهای هالیوودی نیستند. بااین حال و با وجود نداشتن بازیگران مطرح،کارهای او معمولا(بیشتر در اروپا و ژاپن) توزیع می شود و توجه منتقدان جهانی را به خود جلب می کند. مرکز هنری لینکلن در شهر نیویورک در سال ۲۰۰۱ مروری بر آثار نادری برگزار کرد.موزه بین المللی سینما شهر تورین ایتالیا نیز در سال ۲۰۰۶ آثار او را مرور کرد.جدیدترین مرور آثار او در جشنواره بین المللی فیلم بوسان کره جنوبی،بزرگترین جشنواره فیلم آسیا،برگزار شد . وی بیش از یک دهه است که به عنوان عضو هیات داوران
جشنواره های جهانی متعددی فعالیت کرده است.

کیانوش عیاری
کیانوش عیاری؛نویسنده و کارگردان مطرح سینما و خالق سریال ماندگار روزگار غریب فرزند شهر نفت ایران؛اهواز است.
کیانوش عیاری در سال۱۳۳۰ در اهواز به دنیا آمد.کارش را از سینمای آزاد آغاز کرد و پس از ساخت چند فیلم ۸میلیمتری به سینمای حرفه ای راه یافت.
سه فیلم اول او جرو بهترین های آن سال ها بود.بطوریکه تنوره دیو در چهارمین جشنواره وآن سوی آتش در ششمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را برای او به ارمغان آوردند.

حمید فرخ نژاد
حمید فرخ نژاد، بازیگر،فیلمنامه نویس و کارگردان سینما و تلویزیون در سال ۱۳۴۸ در آبادان به دنیا آمد.او فعالیت خود را در سینما به عنوان دستیار کارگردان آغاز کرد.در سال ۱۳۶۹ با بازی در فیلم در کوچه های عشق ساخته خسرو سینایی بازیگری را در سینما آغاز کرد.

در سال ۱۳۷۸بازی در فیلم عروس آتش که دومین فیلم کارنامه سینمایی اش بود آغاز درخشش او در سینما به حساب می آید .بازی در این فیلم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را در هجدهمبن جشنواره فیلم فجر برایش به همراه آورد.فیلمنامه این فیلم که توسط فرخ نژاد و سینایی بود نیز سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را نیز برایش به همراه آورد.

نویسنده: محمد بویری