Account Suspended
Account Suspended
This Account has been suspended.
Contact your hosting provider for more information.

آیا تلاش برای رفع ممنوع‌الخروجی پناهی به نتیجه می‌رسد؟

رياست محترم جمهورى اسلامی ايران
جناب آقاى دکتر حسن روحانى
با سلام و احترام
با توجه به انتخاب فیلم سینمائی «سه رخ» ساخته آقای جعفر پناهى (عضو كانون كارگردانان سينماى ايران) در بخش اصلی هفتاد و يكمين دوره از فستيوال فیلم كن، خواهشمند است دستور فرمایید با اتخاذ ترتيبات لازم موانع خروج آقای پناهی از كشور برطرف شود تا ايشان بتوانند در اين رويداد مهم جهانى شركت كنند.
با احترام
شوراى مركزى كانون كارگردانان سينماى ايرانهم‌چنین صدر عاملی در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به این‌که «سه رخ» پناهی در کنار فیلم اصغر فرهادی در بخش مسابقه جشنواره کن حضور خواهد داشت، نوشته است: “امیدوارم درایت مسئولان مربوطه، هر که هستند بر این باشد که اجازه دهند جعفر پناهی در فرانسه حضور یابد. دبیر جشنواره کن و وزارت امور خارجه فرانسه دعوت رسم خود را از پناهی مکتوب ارسال داشته‌اند. سینمای ایران بالنده و پویا و تأثیرگذار به راهش ادامه می‌دهد و نام و یاد ایران عزیز را در ذهن و خاطره مردم جهان عزیز و گرامی می‌دارد. با آرزوی موفقیت برای هر دو فیلم بلند و سینمایی فرهادی و پناهی و دو فیلم کوتاه دیگر، سینما زنده است.”
تیری فرمو دبیر جشنواره کن هنگام اعلام فهرست فیلم‌های بخش مسابقه امسال با اشاره به فیلم جدید جعفر پناهی گفت که دعوت از این فیلم‌ساز ایرانی از طریق وزارت امور خارجه فرانسه به ایران فرستاده می‌شود و درخواست کرد امکان حضور پناهی در جشنواره کن فراهم شود.پناهی در سال ۲۰۱۱ در حالی ممنوع‌الخروج شد كه باید برای حضور در هیئت‌داوران جشنواره فیلم بمبئی به هند سفر می‌کرد.
بد نیست بدانید فیلم «تاکسی» به کارگردانی جعفر پناهی در سال ۲۰۱۵ برنده جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین شد. در آن سال فیلم پناهی با فیلم‌های همچون « ملکه‌ی صحرا »، ساخته‌ی ورنر هرتسوگ ، کارگردان آلمانی، « بدن »، به کارگردانی مالگورزاتا زوموسکا از لهستان، «دفترچه خاطرات یک خدمتکار »، اثر بنوا ژاکو و «ویکتوریا»، ساخته‌ی هنرپیشه و کارگردان آلمانی سباستیان شیپر رقابت کرد.جایزه او توسط حنا سعیدی، خواهرزاده‌اش دریافت شد.
در فیلم «تاکسی» پناهی که خود به‌عنوان راننده‌ی تاکسی در شهر تردد می‌کند، مسافران مختلفی که در بین‌ آن‌ها شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی نیز دیده می‌شود را سوار کرده و با آن‌ها هم‌کلام می‌شود.
این گفت‌وگوها توسط دوربینی که در ماشین قرار دارد ضبط می‌شود.
جعفر پناهی پیش‌ازاین نیز در سال ۲۰۰۶ با فیلم «آفساید» به خرس نقره‌ای رسیده بود.
جعفر پناهی از زمان محکومیتش تاکنون با مشارکت در ساخت سه فیلم «این یک فیلم نیست»، «پرده» و «تاکسی» در جشنواره‌های بین‌المللی حضورداشته است.